O mnie

Szlaczek 2 wordpress WEGEWEDA14285590_1336135476411575_1293935400_oSzlaczek wordpress WEGEWEDA

Cześć! Mam na imię Agata. Jestem mamą małej Jagódki, do niedawna aktywną zawodowo redaktorką i człowiekiem od marketingu. W pewnym momencie poczułam, że w moim życiu przyszedł czas na zmiany. Postanowiłam chwilę odpocząć od pracy w wielkiej korporacji, zająć się córką i zrealizować jedno ze swoich zamierzeń, by zacząć pisać bloga. Tak oto powstała ta strona, która jest wynikiem mojej miłości do gotowania, fascynacji dietą roślinną oraz chęci dzielenia się wiedzą dotyczącą takiego sposobu odżywiania.

Odrzucenie ze swojej diety produktów pochodzenia zwierzęcego uważam za jedną z najlepszych decyzji, jakie kiedykolwiek podjęłam. Powodów miałam kilka. Przede wszystkim chęć zadbania o własne zdrowie, ale również kwestie etyczne i związany z tym wzrost świadomości dotyczący przemysłu mięsnego i mleczarskiego.

Każdego roku zabija się ponad 70 miliardów zwierząt tylko po to, by zaspokoić nasze kulinarne zachcianki. Chętnie sięgamy po mięso, czy produkty mleczne nie zastanawiając się, jakie jest pochodzenie tych produktów i że ich pozyskanie jest okupione niewyobrażalnym cierpieniem i niepotrzebną śmiercią. Kiedyś ludzie żywili się przede wszystkim tym, co sami zebrali: warzywami, owocami, produktami zbożowymi, nasionami. Mięso jedli sporadycznie, a okresowe posty były normalnością. Dziś półki sklepowe uginają się pod ciężarem produktów żywnościowych, w tym mięsa i nabiału, po które możemy sięgnąć, gdy tylko mamy na to ochotę. Nie myślimy o tym, co i jak jemy, nie czytamy etykiet, lubimy gotowe, przetworzone posiłki, przejadamy się i traktujemy nasze ciała jak śmietnik.

Czasy obecne kreują ludzi oderwanych od natury, wiecznie zabieganych, jedzących w pośpiechu, pochłoniętych przez świat materialny. Brakuje nam czasu na rozwój osobisty, na obserwację siebie, szukanie związku z przyrodą, której przecież sami jesteśmy częścią. Żyjemy w czasach,  kiedy wolimy przyjąć gotowe rozwiązania. Nie podważamy tego, co się dowiedzieliśmy, nie zadajemy pytań, nie weryfikujemy wiedzy.

Mamy XXI wiek i plagę chorób cywilizacyjnych: nowotworów, cukrzycy, chorób serca. Jedną z ich głównych przyczyn jest sposób odżywiania. Niestety śmieciowego jedzenia wciąż przybywa. Zadajmy sobie pytanie, jakim zdrowiem będą mogły cieszyć się nasze dzieci za kilkanaście lat, jeżeli nie zmienimy kierunku, w którym ten „postęp” nas prowadzi.

Z całą pewnością kuchnia roślinna zmienia życie! Uważam, że w roślinach tkwi ogromna lecznicza moc! „Niechaj pożywienie będzie Twoim lekarstwem, a lekarstwo pożywieniem”. Przysięga Hipokratesa jest do dziś składana przez absolwentów uczelni medycznych. Niestety niewielu z nich w swej praktyce z tej mądrości korzysta. Firmy farmaceutyczne prześcigają się w produkcji tabletek na różne dolegliwości. Lekarze oferują pigułki niemal na wszystko, które owszem wyciszają objaw choroby, ale nie leczą jej źródła i nie eliminują przyczyny. Temat żywienia w leczeniu jest bardzo często pomijany.  Aktualnie, w świecie przepełnionym bezwartościowym jedzeniem, zmiana nawyków żywieniowych powinna być jednym z najważniejszych kroków ku zdrowiu i dobremu samopoczuciu.

Dzięki tej stronie, chciałabym stanąć w opozycji do powszechnie powielanego schematu weganina,  który odżywia się trawą i kamieniami. Zróżnicowana i zbilansowana dieta wegańska to tak naprawdę bogactwo dań, smaków, kolorów i aromatów,  ale również witamin, minerałów i składników odżywczych. Przestawienie się na ten sposób odżywiania nie niesie ze sobą większych wyrzeczeń. Można jeść tak samo smacznie, a nawet lepiej niż przedtem. Korzyści dla człowieka, wynikające z diety roślinnej opartej o naturalne, jak najmniej przetworzone, sezonowe produkty są nie do przecenienia:  lepsze zdrowie, dobre samopoczucie, jasny umysł, wzrastający kontakt z własnym ciałem i wnętrzem.

Weganizm otwiera całkiem nową drogę. To nie tylko sposób odżywiania, ale styl życia!

Życzę sobie, aby ten blog był dla Was inspiracją! Miejscem, gdzie zawsze znajdziecie pomysł na szybkie, proste, zdrowe i smaczne roślinne dania!

Dania dla dzieci i dla dorosłych, na co dzień i od święta!

Z czasem na blogu pojawią się także teksty dotyczące tematu zdrowia i zalet kuchni roślinnej. Mam nadzieję, że każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Bądźmy świadomi, szanujmy swoje ciało i zdrowie, miejmy realny wpływ na życie zwierząt!

Szlaczek 6 wordpress WEGEWEDA

Reklamy