Weganizm zmieni Twoją percepcję! cz. 2.

mięso vr roślinoSzlaczek wordpress WEGEWEDA

Mięsożerni, roślinożerni, a może wszystkożerni? Co mówi anatomia i fizjologia na temat najlepszego dla ludzi sposobu odżywiania? Zdziwisz się, jeśli Ci powiem, że biologicznie najbardziej podobni jesteśmy do owocożernych małp? Przyjrzyjmy się faktom.

Zęby
Żuchwa człowieka przesuwa się na boki. Przystosowana jest do żucia i rozcierania pokarmów, podobnie jak u krów, koni, czy małp. Żuchwa mięsożercy, np. lwa przesuwa się tylko w górę i w dół, aby odgryzać i połykać pokarm. Nasze zęby są szerokie, płaskie, krótkie i tępe. Oczywiście mamy kły, ale nawet koń je ma 🙂 Większość ssaków ma kły. Zdecydowanie jednak różnią się one od kłów mięsożerców, które są o wiele dłuższe i ostre. Po drugie kły nie są odpowiedzialne za rozrywanie skóry ofiar, czy odgryzanie mięsa. Odpowiedzialne za to są łamacze, których człowiek w ogóle nie posiada.  Łamacze działają jak nożyce lub sekator odcinając duże kęsy pokarmu, który następnie jest połykany bez przeżuwania. Służą przede wszystkim do cięcia mięsa i łamania kości. Łamacze występują tylko u drapieżnych ssaków. Spróbuj swoimi zębami przegryźć tętnicę szyjną jakiegoś zwierzęcia, albo chociaż rozszarpać surowe mięso? Jeśli Ci się uda, daj mi znać 🙂

Ślina
Ślina ludzka ma ph zasadowe. Dokładnie takie, jakie mają wszyscy roślinożercy. Dodatkowo zawiera enzymy, które trawią węglowodany. Wstępne trawienie roślin zaczyna się już w jamie ustnej człowieka. U drapieżników tego enzymu (ptialiny) brak, a ich ślina ma odczyn kwaśny, co zdecydowanie nas rozróżnia.

Układ trawienny
Ludzkie jelita są od 7 do 13 razy dłuższe od naszego tułowia. Są to dokładnie takie same proporcje, jak u roślinożerców. Mięsożercy mają jelita 3-6 razy dłuższe od ich tułowia. To oznacza, że drapieżniki bardzo szybko mogą strawić rozkładające się w nim zwłoki. Cholesterol, zwierzęce białko, tłuszcze nasycone, dzięki szybkiemu trawieniu, nie są w stanie wyrządzić krzywdy drapieżnikowi. Nigdy nie słyszałam, aby drapieżnik miał zablokowane tętnice. Natomiast u człowieka to dość częsta przypadłość. Dzieje się tak, ponieważ trawienie każdego kawałka mięsa zaczyna się w naszym przewodzie pokarmowym dopiero po 4 godzinach od jego zjedzenia. Częściowo rozłożone resztki przyklejają się do ścian jelit, gdzie odkładają się w postaci złogów. U osób cierpiących na zaparcia, resztki mięsa mogą tkwić w jamie brzusznej przez miesiące, a nawet lata.

Pazury
Większość drapieżników zaopatrzonych jest w ostre pazury, których roślinożercy, ani ludzie nie posiadają.

Żołądek
W żołądkach mięsożerców kwas solny jest bardzo skoncentrowany po to, by mógł trawić tkankę mięsną i kości. Kwas żołądkowy roślinożerców i ludzi jest o 20 razy słabszy niż u mięsożercy.

 Wątroba
Wątroba mięsożerców jest o wiele bardziej aktywna, zdolna do usuwania z organizmu od 10 -15 razy więcej kwasu moczowego, niż wątroba orangutana, czy człowieka. Z kwasem moczowym zawartym w mięsie mięsożercy radzą sobie dzięki enzymowi zwanym urykazą, służącym do metabolizowania kwasu moczowego. Roślinożercy, ani ludzie go nie wydzielają. Muszą neutralizować ten silny kwas minerałami alkalizującymi, głównie wapniem. Powstałe kryształki wapnia moczanowego są jednym z wielu patogenów, które przyczyniają się do powstania dny moczowej, zapalenia stawów, reumatyzmu.

Metabolizm cukrów
 Glukoza i fruktoza, znajdująca się w owocach jest paliwem dla mózgu i komórek roślinożerców i ludzi. Nie obciążają trzustki. Za to u mięsożerców zauważono podatność na cukrzycę, jeśli podstawą ich diety są owoce. Drapieżniki nie radzą sobie z cukrem.

Ręce
Ludzie zaopatrzeni są w długie, ruchliwe palce.
Dzięki przeciwstawnym kciukom możemy zebrać owoce w przeciągu kilku chwil. Drapieżniki mają pazury, które z kolei ułatwiają im złapanie zdobyczy.

Synteza witaminy C
Roślinożercy i ludzie nie syntetyzują witaminy C. Muszą dostarczać ją poprzez pokarm. Jest to cecha zaobserwowana wyłącznie u ścisłych roślinożerców.

13482864_1041077409260759_2824841765804266596_oSzlaczek wordpress WEGEWEDA
Źródło: https://www.facebook.com/veg.terror/photos/a.959056680796166.1073741828.959050750796759/1041077409260759/?type=3&hc_ref=PAGES_TIMELINE

Czy jesteśmy wyłącznie roślinożercami? Nie wiem. Na podstawie powyższego musisz odpowiedzieć sobie na to pytanie sam. Z ewolucyjnego punktu widzenia mięso odgrywało i będzie odgrywać ważną rolę w potrzebie przetrwania. No właśnie przetrwania…ale czy dziś mięso jest nam rzeczywiście niezbędne do życia? Dla przykładu koala żywi się wyłącznie liśćmi eukaliptusa i mimo to posiada zdrową sierść, zęby, mięśnie. Organizm tego zwierzęcia potrafi zmienić liść eukaliptusa w każdy rodzaj organicznej tkanki, niezbędnej mu do życia. Z liści eukaliptusa buduje kości i mięśnie. Królik też odżywia się wyłącznie roślinami trawami, bulwami, korzonkami oraz korą i pędami krzewów i drzew, a jego organizm buduje z takiego pożywienia wszystkie niezbędne tkanki. Organizm drapieżnika z kolei buduje swoje tkanki z ciał innych zwierząt. Ciało każdego żywego stworzenia potrafi wytworzyć wszystkie niezbędne do jego funkcjonowania składniki z jednego tylko rodzaju pożywienia – adekwatnie dostosowanego do jego układu pokarmowego. Niemożliwym więc jest, aby organizm człowieka funkcjonował inaczej.

*Bardzo ciekawy tekst, z wieloma odesłaniami do źródeł, na temat diety naturalnej dla człowieka znajdziecie na: https://wynaturzony.blog/2017/05/15/naturalna-dieta-czlowieka-czy-weganizm-jest-naturalny-jestesmy-wszystkozerni-czy-roslinozerni/

Szlaczek 2 wordpress WEGEWEDA

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s